Romanian Go Forum

Forumul jucatorilor romani de Go








You are not connected. Please login or register

problema de nivel dan 3

3 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1problema de nivel dan 3 Empty problema de nivel dan 3 Mon Jan 05, 2015 9:33 am

Popic



2problema de nivel dan 3 Empty Solutie Mon Jan 05, 2015 10:16 am

ionels





O fi bine? Parca nu sunt asa multe variante Smile

[Edit 1] Am mai vazut niste variante imediat dupa ce-am dat mesajul... las asa deocamdata si o sa corectez dupa ce rezolv pana la capat.

[Edit 2] Prima varianta cred ca e solutia, urmatoarele doua sunt joc sub-optimal al albului.

3problema de nivel dan 3 Empty Re: problema de nivel dan 3 Mon Jan 05, 2015 11:21 am

Popic



Fara ko

4problema de nivel dan 3 Empty Re: problema de nivel dan 3 Mon Jan 05, 2015 12:40 pm

viorel.arsinoaia



Greseala lui Ionel cred ca e legatura la L1. In loc de asta trebuie atari la F4. Chiar daca albul leaga negrul leaga si el la j1 si il lasa pe pe alb sa captureze 6 piese in loc de 4. Asa albul moare neconditionat si nu gasesc metoda de scapare.

Nu stiu inca sa pun diagrama, mai caut Smile

5problema de nivel dan 3 Empty Inserare diagrame Mon Jan 05, 2015 12:54 pm

ionels



@viorel.arsinoaia

Aici sunt instructiunile Loredanei despre cum se pot insera diagrame (ca sgf):

https://rogo.forumgratuit.ro/t40-cum-sa-vedem-inseram-partide

O sa ma gandesc si fara ko, oricum nu rezolvasem cata vreme am vazut variante noi in timp ce jucam ceea ce eu credeam ca e solutia pe tabla Smile.

6problema de nivel dan 3 Empty Re: problema de nivel dan 3 Mon Jan 05, 2015 12:57 pm

viorel.arsinoaia





Il editez si cu o varianta, daca tot m-am straduit vreo ora sa fac din H4 punct vital Smile



Last edited by viorel.arsinoaia on Mon Jan 05, 2015 2:48 pm; edited 2 times in total

7problema de nivel dan 3 Empty Tot despre sgf Mon Jan 05, 2015 12:59 pm

ionels



Eu prefer sa pun "width: 400px", parca e prea mare diagrama daca pun 700px. Pe calculatorul meu se vede bine cu 400 nu stiu la cei care acceseaza de pe ipad, smartphone-uri, etc.

Am incercat sa pun tabla dreptunghiulara cu SZ[13:8] si nu merge, are cineva idee daca se poate in alt mod? Ar fi util pentru probleme.

8problema de nivel dan 3 Empty Re: problema de nivel dan 3 Mon Jan 05, 2015 2:30 pm

Popic



Foarte bine Viorel.
M-am chinuit ceva pina sa vad atariu ala de la f4, fara el albu are un ochi la g4.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum