Romanian Go Forum

Forumul jucatorilor romani de Go








You are not connected. Please login or register

Migrare forum

5 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Migrare forum Empty Migrare forum Fri Jan 09, 2015 3:10 pm

daniel.cioata

daniel.cioata

Cred ca e momentul sa mutam forumul pe un domeniu nou si cu cat facem mai repede asta cu atat mai bine.
Cateva probleme cu tipul asta de forum gratuit sunt ca apar reclame, conexiunea cade cateodata, nu poti sa faci backup la baza de date, in cel mai rau caz exista riscul sa pierdem tot. Cred ca majoritatea sunt de acord ca un forum e mult mai util decat lista RGO (As vrea sa postez aici comparatia dintre lista rgo si forum din email-ul lui Kiru, dar din pacate nu il mai gasesc :-) ).
Asa ca un plan propun:
1. Trebuie sa alegem un nume pentru domeniu .ro ( nu prea am inspiratie sa propun unul :-))
2. Ar trebui sa fie un forum al comunitatii romane de Go, FRGO fiind deja inclusa in comunitate (cel putin asa vad eu lucrurile)
3. Varianta tehnica ar fi apache/phpbb3/mysql/5GB spatiu/
4. Iulian o sa fie Administratorul forumului, daca mai e nevoie putem sa propunem si alti administratori/moderatori
5. noul forum ar trebui sa aiba posibilitatea de
   5.1 Adaugare partide in format SGF
   5.2 Buton Like
   5.3 ...



Last edited by daniel.cioata on Fri Jan 09, 2015 8:49 pm; edited 1 time in total

2Migrare forum Empty Re: Migrare forum Fri Jan 09, 2015 3:41 pm

Dan.A

Dan.A

Sper sa nu se supere Kiru pe mine voi posta eu comparatia.Neutral

"Ideea de a trece la forum nu a prins spontan pana acum, ceea ce demonstreaza ca trebuiesc alocate resurse pentru implementare.
Unul din motivele probabile de esec al celor 2-3 forumuri lansate in anii trecuti a fost poate lipsa de cultura in domeniul comunicarii prin aceste mijloace. Pentru cei ce sustin aceasta lista pentru ca nu cunosc avantajele unui forum, voi face o scurta comparatie. Aceasta lista e ca traiul la camin, unde toti locuim in aceeasi camera: cand vorbeste unul, aud toti, cand vorbesc toti nu mai intelege nimeni, nimic, iar cand miroase cate o pereche de ciorapi cativa se supara si pleaca. In comparatie forumul ar fi ca viata la bloc: fiecare are camera lui unde oricare poate veni in vizita, se fac chefuri pe palier dar daca nu il suporti pe tipul de la 7, pur si simplu nu mergi pe acolo si gata. Siteul despreGo a fost, in ideea acestei comparatii, ca un muzeu: toata lumea avea voie sa intre sa vada, puteai sa-ti dai cu parerea despre tablouri, dar daca vroiai tu sa expui trebuia sa te adresezi muzeului, si in plus trebuia sa ai o oarecare tinuta si chiar o colectie, nu puteai sa te prezinti cu un singur desen, poate si nereusit.
Un alt motiv pentru care cred ca forumurile propuse nu au prins a fost ca dupa ce au fost creeate au fost deschise publicului fara a avea un minim continut. E ca si cum blocul ar fi gol, fara locatari, iar camerele nemobilate. Trece lumea pe acolo dar nu gaseste pe nimeni si nici nu are ce sa vada, asa ca pleaca si nu mai vine niciodata. Cand se pune pe picioare asa ceva, trebuie facut un efort initial de atragere a oamenilor - cam ceea ce a facut Titi pe despreGo postand zilnic noutati."

3Migrare forum Empty Re: Migrare forum Mon Jan 12, 2015 10:38 am

daniel.cioata

daniel.cioata

Astept inca propuneri pentru numele de domeniu, ca sa incep eu as zice 
www.rgo-forum.ro

4Migrare forum Empty Re: Migrare forum Mon Jan 12, 2015 10:57 am

Admin

Admin
Admin

Salut,

Eu ma gandeam ca poate ar fi mai bine ca domeniul sa nu aiba in denumire nimic legat de forum pentru ca cine stie, ulterior poate site-ul se va transforma in ceva mai general. Pot veni multe idei pe parcurs care sa nu aiba legatura cu ideea de forum, acesta urmand sa fie accesat de genul www.nume-domeniu.ro/forum

ce mi-a trecut prin minte acum, pe loc:
romanian-go.ro
comunitatea-de-go.ro
go-club-online.ro
clubul-de-go-online.ro
(rgo.ro este deja luat)

https://rogo.forumgratuit.ro

5Migrare forum Empty Re: Migrare forum Mon Jan 12, 2015 10:55 pm

daniel.cioata

daniel.cioata

romaniango.ro
rgo-portal.ro

6Migrare forum Empty Re: Migrare forum Tue Jan 13, 2015 7:55 am

Loredana

Loredana

Buna,

Eu ma gandesc ca as vrea ca domeniul sa fie ceva in romana si sa fie simplu, deci : rogo-portal.ro

7Migrare forum Empty Intrebare Tue Jan 13, 2015 2:24 pm

MihaiL

MihaiL

Intr-un eventual nou forum (inteleg ca "proprietar") vom putea face backup la acest forum gratuit ?

8Migrare forum Empty Re: Migrare forum Tue Jan 13, 2015 2:43 pm

Admin

Admin
Admin

MihaiL wrote:Intr-un eventual nou forum (inteleg ca "proprietar") vom putea face backup la acest forum gratuit ?
Din pacate nu vom putea face backup. Ma voi ocupa eu de mutarea manuala a continutului pe noul forum odata ce va fi facuta trecerea.

https://rogo.forumgratuit.ro

9Migrare forum Empty Re: Migrare forum Tue Jan 13, 2015 4:46 pm

daniel.cioata

daniel.cioata

Admin wrote:
MihaiL wrote:Intr-un eventual nou forum (inteleg ca "proprietar") vom putea face backup la acest forum gratuit ?
Din pacate nu vom putea face backup. Ma voi ocupa eu de mutarea manuala a continutului pe noul forum odata ce va fi facuta trecerea.

Acest forum a fost creat ca o alternativa la lista de Go, poate fi considerat un proiect initiat de membri ai comunitatii romane de Go si sponzorizat de FRGO.
"propietar" este FRGO (persoană juridică de drept privat, de utilitate publică) daca e sa ne luam dupa ce spune in Statutul FRGO.
Migrarea este importanta pentru ca acest tip de forum gratuit are o multime de limitari una din ele este ca spatiul alocat pentru poze/documente/sgf-uri este 20MB, o alta este ca nu poti sa faci backup e posibil sa pierzi tot, ca sa nu mai zic de reclame
In legatura cu backup-ul o sa incercam sa refacem pe cat posibil structura care o avem aici, inclusiv posturile.
Odata ce avem numele de domeniu o sa trimit toate datele catre Mirel, termenul la care ma gandesc e Vineri 16.01.2015

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum